Būsto pirkėjams siūlo nemokamą šildymą
Vieneri metai be sąskaitų už šildymą – tokį pasiūlymą naujų butų pirkėjams pateikė Vilniaus bendrovė „Didžioji statyba“, plėtojanti NT projektą „Pylimėliai“. Bendrovės vadovas Raimondas Baikauskas sako, kad tokia akcija siekiama parodyti, koks nebrangus yra geoterminis būsto šildymas.
Šiuo metu sąskaitos Vilniuje už vidutinio dydžio buto šildymą siekia apie 40 eurų už mėnesį. Orams atšalus, ši suma gali išaugti iki 60–80 eurų per mėnesį, o modernus geoterminis šildymas gerokai pigesnis.
„Norime parodyti, koks pigus ir modernus yra geoterminis šildymas. Tad visiems pirkėjams, kurie Antakalnyje plėtojamame „Pylimėlių“ projekte butą įsigis iki pavasario, apmokėsime vienerių metų šildymo ir karšto vandens ruošimo mokesčius“, – sako R. Baikauskas.
Siurbia šilumą iš žemės
Žemės gilumose nuolat kaupiasi saulės spinduliuojama šiluma, o geoterminiai šilumos siurbliai tą šilumą iškelia į paviršių, kur ji panaudojama būstui šildyti.
„Iš esmės vyksta šiluminės energijos perkėlimas iš vienos vietos į kitą – toks procesas daug pigesnis nei tradiciniai šildymo būdai. Su dabartinėmis geoterminio šildymo technologijomis 1 kilovatas elektros energijos sukuria apie 4–5 kilovatus šilumos“, – skaičiuoja 20 metų statybų patirtį turintis pašnekovas.
R. Baikauskas pabrėžia ir kitą privalumą – tokio šildymo kainos stabilumą. Šildantis geoterminiu būdu galima būti ramiam, kad kainos nesvyruos nei dėl kintančios kuro pasiūlos, nei dėl geopolitinių veiksnių. Viskas, kuo reikia pasirūpinti – elektrinis varikliukas, kuris įprastai be problemų veikia apie 20 metų.
Populiaru išsivysčiusiose šalyse
Šiuo metu aktyviausiai geoterminį šildymą išnaudoja pažangios valstybės: Japonija, JAV, Prancūzija, Vokietija, Skandinavijos šalys. Pagal geoterminių įrenginių skaičių tūkstančiui gyventojų pirmauja Švedija, kurios teritorijoje įrengta per milijoną geoterminių šilumos siurblių. Jie naudojami ne tik individualiuose namuose ir daugiabučiuose, bet ir valstybiniuose pastatuose, mokyklose.
Lietuvoje geoterminis šildymas dar tik įsibėgėja: taip šildomų daugiabučių jau yra Kuršių nerijoje, Vilniuje stovi geotermiškai šildomų privačių namų kvartalas, o taip pat Antakalnyje jau pastatytas ir baigiamas įrengti projektas „Pylimėliai“.